Sandoz świętuje otwarcie nowej inwestycji w Strykowie

Sandoz świętuje otwarcie nowej inwestycji w Strykowie

Fabryka leków w Strykowie to jeden z największych zakładów produkcyjnych firmy Sandoz, wchodzącej w skład Grupy Novartis. Każdego roku w Strykowie wytwarza się 5 miliardów tabletek, które trafiają następnie do prawie 60 krajów świata, w tym na rynek polski. W Strykowie produkowane są m. in.: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki stosowane w leczeniu cukrzycy oraz nadciśnienia tętniczego. W ramach rozbudowy centrum produkcyjno-logistycznego Sandoz w Strykowie, obok działającej od lat fabryki leków, powstał nowoczesny budynek, w którym tabletki będą pakowane, magazynowane i wysyłane do klientów.
 
Uroczystego otwarcia inwestycji dokonał wicepremier Janusz Piechociński, który docenił znaczenie inwestycji Sandoz dla rozwoju polskiej gospodarki:
 
Dzisiejsza uroczystość to potwierdzenie realizowanej, aktywnej działalności gospodarczej, gdzie Łódź jest jednym z liderów w Polsce. Dlatego w imieniu całego rządu pragnę serdecznie podziękować firmie Sandoz za udział w świetnej, 25 letniej transformacji polskiej gospodarki i podjętą decyzję inwestycyjną w Strykowie. Polski przemysł farmaceutyczny to ponad 20 tys. stałych miejsc pracy. To także ponad 1000 miejsc pracy w obszarze badań i rozwoju. Chcemy zwielokrotnić ilość zatrudnień w tym sektorze, ale również chcemy, aby właśnie poprzez takie inwestycje wykorzystać lokalny potencjał naukowy.– mówił Wicepremier Janusz Piechociński.
 
Poza Wicepremierem udział w wydarzeniu wzięli m.in.: Marszałek Województwa Łódzkiego, Witold Stępień; Wiceprezydent Miasta Łodzi, Marek Cieślak; Wojewoda Łódzki, Jolanta Chełmińska; Burmistrz Strykowa, Andrzej Jankowski; Ambasador Szwajcarii w Polsce, Lukas Beglinger; Prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Sławomir Majman.
 
Budowa Centrum Pakowania zajęła niecałe dwa lata – rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku i zakończyła się w drugim kwartale 2015 roku. Do tej pory większość produkowanych w Strykowie tabletek była transportowana do innych zakładów Sandoz. W ramach rozbudowy zakładów, w nowym budynku, w pierwszym etapie działalności znajdzie się 8 nowoczesnych linii pakujących oraz w pełni zautomatyzowany system magazynowy.  Pozwoli to na realizację procesu pakowania leków w miejscu ich wytwarzania.
 
Jak podkreślał Ard van der Meij, Prezes Zarządu Sandoz Polska: - Dzięki inwestycji proces produkcji i pakowania leków zostanie znacząco usprawniony, gdyż możliwe będzie pakowanie 4 miliardów wytwarzanych tabletek, bez konieczności wysyłania ich do zewnętrznych zakładów pakujących. Osiągnięcie pełnej mocy produkcyjnej zakładów planowane jest na jesień 2015 r.
 
Jak mówił Prezes Zarządu firmy: - Polska odgrywa znaczącą rolę w strategii rozwoju koncernu Sandoz, a inwestycja pozwoli na zwiększenie wydajności zakładów, przy jednoczesnym spadku kosztów. Podejmując decyzję o rozbudowie polskich zakładów Sandoz w Strykowie kierowaliśmy się nie tylko korzystną lokalizacją w sercu Europy, ale także dostępem do wysoko wykwalifikowanej kadry.
 
Z kolei Wojewoda Łódzki, Jolanta Chełmińska w czasie przemówienia podkreśliła, że produkty, które będą wytwarzane w tej fabryce, stworzone miejsca pracy i innowacja stanowią największe wartości inwestycji firmy Sandoz w Strykowie.
 
Marszałek województwa łódzkiego, Witold Stępień zauważył, że inwestycja stanowi znaczący wkład w rozwój regionu: to imponujące, co się wydarzyło w tym miejscu przez ostatnie dwa lata. Jest to również świetna ilustracja wykorzystania lokalnego potencjału Strykowa. Ten atut został dostrzeżony właśnie przez naszych partnerów biznesowych z zagranicy – mówił.
 
Obecnie firma zatrudnia w Polsce łącznie ok. 1200 osób, z czego w  Strykowie pracuje ok. 450 osób. W ramach nowej inwestycji powstanie docelowo przynajmniej 130 nowych miejsc pracy. Nabór w Strykowie prowadzony jest m.in. na stanowiska kadry zarządzającej średniego szczebla, kierowników, techników laboratoryjnych i pracowników produkcyjnych.

Select a category

Related content